Czym się charakteryzuje styl ubierania Grunge?

image

Samo słowo grunge w tłumaczeniu z angielskiego oznacza „niechlujny”. Grunge to termin ukuty w latach 90. w celu opisania wypaczenia tradycyjnej estetyki kultury popularnej. Styl grunge jest używany w architekturze, muzyce i sztuce oraz modzie.

Czym jest grunge - styl ubierania lat 90.

Sama definicja stylu grunge jest kwestionowana, ale panuje zgoda co do tego, że była to nowa forma anty-establishmentowego punk rocka na przełomie lat 80. i 90. Jednak czym właściwie jest grunge? Styl ubierania pojawił się w latach 80. Początki grunge sięgają wielu źródeł, takich jak punk rock, heavy metal i zespołów noise rockowych, takie jak Black Sabbath, Led Zeppelin i The Velvet Underground.

Grunge czerpał inspirację z artystów takich jak Neil Young, który w swojej późniejszej karierze tworzył utwory z nieprzetworzonym „niechlujnym” dźwiękiem, a także z niezwykłego wówczas albumu muzycznego „Daydream Nation” Sonic Youth. Co jeszcze oznacza grunge? Styl ubierania określił projektant Marc Jacobs. W 1993 roku zaprezentował swoją kolekcję, w której pokazał pierwsze stylizacje grunge.

Styl grunge - ubrania i stylizacje

Moda grunge składa się zwykle z kraciastych koszul z podartymi dżinsami lub szortami, trampek lub bojówek. To styl ubioru, który opierał się na połączeniu rzeczy używanych, znalezisk ze sklepów z używanymi rzeczami i rękodzieła. Czym jeszcze cechuje się styl grunge? Ubrania charakteryzują się zwykle ciemnymi kolorami, takimi jak czarny, granatowy lub ciemnozielony.

Modę grunge można dostrzec w podartych dżinsach lub podartych spódnicach w połączeniu z flanelową koszulą, lub swetrem. Pożądany wygląd często uzyskuje się za pomocą niechlujnego kucyka lub warkocza w połączeniu z kapeluszem, lub opaską na głowę.

Elastyczne swetry i ciężkie buty to także styl grunge. Ubrania charakterystyczne dla grunge to także lekka sukienka, skórzana kurtka, podarte dżinsy.

Styl grunge damski

Styl grunge damski – cechy kierunku w ubraniach

W 1993 roku światu mody zaprezentowano kolekcję, która zgromadziła najbardziej ekstrawaganckie stroje tamtych czasów. Wywołała szokującą reakcję krytyków, ale nie pozostała niezauważona. Pokaz kolekcji Marca Jacobsa wywołał gorącą dyskusję i podzielił projektantów na zwolenników i przeciwników stylu grunge.

Wielu osobom przypadły do gustu stylizacje obejmujące rozciągnięte swetry i znoszone dżinsy, szorstkie kurtki i lekkie sukienki. Zbuntowana część młodzieży entuzjastycznie przyjęła styl grunge w ubraniach. Styl grunge damski cechują:

  • Flanelowe koszule w kratę.
  • Zużyte buty.
  • Porwane jeansy.

Charakterystyczne cechy grunge przejawiają się w nierównych szwach, surowych krawędziach, łatach. Jego popularność trwała 10 lat i niosła ze sobą elementy różnych trendów w modzie. Styl grunge damski jest neutralny płciowo. Cechuje go prowokacyjność i seksualność, manifestacja indywidualności poprzez bunt.

Teraz grunge powraca na szczyt mody. Jednak lata przyczyniają się do narodzin nowych trendów w modzie. Już po jego pojawieniu się powstały nowe subkultury młodzieżowe, które dały impuls do rozwoju kilku dziedzin stylu grunge w ubiorze kobiet i mężczyzn. Eklektyczne tendencje tego kierunku pozwalają uznać w nim obecność cech innych stylów. Ciemne odcienie to najczęstsza kolorystyka większości elementów garderoby. Jeden strój to połączenie materiałów o różnych kolorach i fakturach.

Czym odróżnia się styl grunge męski

Męska odmiana odróżnia się w nieznacznym stopniu. Wymagane są elementy o zużytej lub wytartej fakturze. Vintage i swoboda to główne cechy tego stylu. Popularnością cieszy się dziś styl grunge męski miękki.

To nie tylko podarte szorty i dżinsy w zestawach z masywnymi butami. Styliści wykorzystują obszerne swetry. Odzież wykonana z dżinsu i skóry również powinna mieć efekt zużycia. Dozwolone są w nim jasne kolory. Styl grunge męski w ubraniach pozwala na użycie akcesoriów.

Jednym z trendów jest loft grunge. Ten wariant wyróżnia się spokojem. Loft to odmiana grunge nastawiona na odkrywanie wewnętrznego świata i indywidualności. Można by to uznać za minimalistyczne, gdyby nie drogie wysokiej jakości tkaniny użyte do produkcji rzeczy. Naturalna bawełna, len, zamsz, skóra to materiały obecne w tym kierunku. Styl grunge loft w ubraniach dla kobiet obejmuje trapezowy i prostokątny krój, który ukrywa cechy sylwetki. W kolorystyce kapsułek dominują bordo, zieleń, brąz, beż. W stylu loftowym pojawiają się jaśniejsze odcienie, sukienki, sukienki mają prosty krój, który ukrywa figurę.

Odzież wierzchnia oversize jest mile widziana. Szczególnie popularne są dwurzędowe płaszcze i płaszcze przeciwdeszczowe. Dlatego styl loft grunge najlepiej pasuje do pracowników biurowych.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz