Modne mokasyny męskie do garnituru i nie tylko

image

Od pewnego czasu w wiosenno-letnich męskich stylizacjach wyjątkowo często można było zobaczyć mokasyny. Jeszcze kilka lat temu były one w Polsce mało znane. Dzisiaj bez nich wielu mężczyzn nie wyobraża sobie swoich stylizacji od późnej wiosny aż do jesieni. Mokasyny są bowiem bardzo wygodne i bardziej formalne niż tenisówki albo trampki. Plusem mokasynów jest też to, że są eleganckie, ale mniej niż klasyczne oksfordy. Jak nosić mokasyny męskie, aby wyglądać naprawdę stylowo?

Jak nosić mokasyny męskie i jakie są ich rodzaje?

Mokasyny to obuwie, które wszystkim kojarzy się z Indianami. Mało kto wie, że takie obuwie około 1600 roku przed naszą erą nosili Babilończycy. Klasyczne, indiańskie mokasyny szyte były z jednego rodzaju skóry. Mogła to być skóra jelenia czy bizona. Skórę zszywano kościanymi igłami i zwierzęcymi ścięgnami. Były naprawdę wyjątkowo trwałe, mogły służyć swoim właścicielom przez długi czas. Indiańskie mokasyny nie miały obcasa – niewielki obcas został dodany znacznie później. Obecnie panowie, którzy chcą nosić mokasyny, mają do wyboru ich kilka rodzajów. Do wyboru są między innymi penny loafers. Ten model mokasynów pojawił się w 1936 roku. Ich najbardziej charakterystycznym elementem jest poprzeczny pasek, w którym znajduje się niewielki otwór wielkości jednopensowej monety. Od tej monety wzięła się nazwa tych mokasynów. Penny loafers to na ogół mokasyny męskie skórzane. Jakiś czas temu w sklepach pojawiły się także tassel loafers. W Polsce szczególną popularnością cieszyły się w latach 80. XX wieku. W naszym kraju długo kojarzyły się z disco polo i złym smakiem. Jednak za granicą te mokasyny męskie skórzane były znakiem dobrego smaku. Dzisiaj coraz więcej mężczyzn w Polsce wybiera loafersy. Od penny loafers różnią się tym, że nie posiadają poprzecznego paska.

Jak nosić mokasyny męskie typu tassel loafers?

Można je nosić nie tylko do casualowych, ale także formalnych stylizacji. Wyjątkowo wygodne są też driving mocs. To mokasyny zaprojektowane dla kierowców, ale noszą je nie tylko kierowcy. Jak nosić mokasyny męskie dla kierowców? Świetnie prezentują się z chinosami, lnianymi spodniami, jeansami.

Mokasyny męskie

Dlaczego mokasyny są tak bardzo wygodne?

Swoją wygodę mokasyny męskie zawdzięczają temu, że są wykonane z prawdziwej skóry. W sprzedaży znajdują się dzisiaj nie tylko mokasyny męskie skórzane, ale także zamszowe mokasyny męskie. Zarówno mokasyny męskie skórzane, jak i zamszowe mokasyny męskie pozbawione są zbędnych dodatków. Dzięki wykorzystaniu naturalnego materiału mokasyny świetnie dopasowują się do stopy. Mokasyny męskie skórzane dostępne są w różnych kolorach. Niektóre marki proponują tylko modele w stonowanych kolorach. Panowie mogą więc kupić moksyny czarne, brązowe bądź granatowe. Zamszowe mokasyny męskie występują w znacznie większej ilości kolorów. Czy można łączyć mokasyny męskie ze skarpetami? W zasadzie nie powinno się tego robić. Mokasyny męskie to buty, które zostały zaprojektowane z myślą o późnej wiośnie, lecie i wczesnej, ciepłej jesieni. Oznacza to, że zarówno zamszowe mokasyny męskie, jak i mokasyny męskie skórzane powinno się wkładać na gołą stopę. Nie wszyscy mężczyźni mogą jednak nosić obuwie bez skarpet. W takiej sytuacji warto zaopatrzyć się w skarpetki stopki.

Czy mokasyny męskie pasują do garnituru?

Wielu mężczyzn zastanawia się nad tym, jak nosić mokasyny męskie. Panowie bardzo często pytają też o to, czy pasują mokasyny do garnituru. Z pozoru wydaje się, ze mokasyny męskie to obuwie, które nie pasuje do garnituru. Bardzo długo mokasyny panowie łączyli tylko ze strojami o nieformalnym charakterze. Wszystko jednak zaczęło się zmieniać w latach 60. XX wieku. Wtedy to książę Windsoru, Cary Grant czy Gianni Angeli (ówczesne ikony stylu) zapoczątkowali modę na mokasyny do garnituru. Współcześni mężczyźni również chętnie łączą mokasyny z garniturem. Penny loafers świetnie wyglądają w zestawie z nieformalnymi garniturami uszytymi z lnu, bawełny lub wełny. Tassel loafers także można zestawiać z garniturami. Dobrze wyglądają z lnianymi letnimi garniturami. Oba rodzaje tych mokasynów można nosić z klasycznymi garniturami. Zestaw mokasyny i garnitur panowie mogą wykorzystać na bardzo różne okazje. Brązowe mokasyny dobrze wyglądają w towarzystwie szarych i beżowych garniturów. Czarne i granatowe mokasyny są najbardziej uniwersalne. Pasują do każdego garnituru niezależnie od tego, jaki jest jego kolor. Z garniturem raczej nie powinno się łączyć mokasynów dla kierowców. Pod względem formalności stoją one bowiem niżej niż tassel loafers i penny loafers.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz