Pełne wdzięku i eleganckie, czasem ekstrawaganckie, ale prawie zawsze niepowtarzalne i niezapomniane stylizacje z dawnych lat to kwintesencja vintage. Produkty, które wpisują się w ten aktualny, ale na wskroś nasycony historią kierunek, wydają się stworzone po to, by wskrzesić trendy minionych lat.
Styl zawdzięcza swoją nazwę francuskim winiarzom, którzy używali terminu „vintage” na oznaczenie wina odnoszącego największe sukcesy. Później słowo to stało się synonimem wszelkich ekskluzywnych rzeczy, które mają określoną wartość i bogatą przeszłość. Kiedy pojawił się styl vintage? Co to dokładnie oznacza?
Jako niezależny trend w modzie, styl vintage zyskał znaczną popularność w latach 90. ubiegłego wieku. Ubrania w stylu vintage harmonijnie wpasowują się w nowoczesność, dzięki czemu twój look jest oryginalny i niezapomniany. Niewątpliwą zaletą kierunku jest wyjątkowość - prawie niemożliwe jest spotkanie dwóch absolutnie identycznych zestawów. To najbardziej charakterystyczna cecha, jaką ma styl vintage. Co to oznacza w praktyce?
Głównym kryterium klasyfikacji odzieży jako vintage jest umiejscowienie cech ubrania w określonym okresie historycznym. Jednocześnie specyfika kroju, materiałów i kolorystyki rzeczy musi odpowiadać jednemu z przedziałów czasowych od 1920 do 1980 roku. Mieszanie ubrań z różnych okresów jest niedopuszczalne.
Czym zatem wyróżnia się vintage? Styl ubierania ma tu swoje zasady:
Istnieją też różne odmiany vintage. Styl ubierania jest inny w przypadku klasycznego vintage czy neovintage.
Możliwe jest też harmonijne połączenie w jednej stylizacji rzeczy z dawnych epok z nowoczesnymi ubraniami.
Tylko ubrania i akcesoria, które powstały między pierwszą wojną światową a latami 90. ubiegłego wieku, są uważane za vintage. Wszystko, co powstało przed tym czasem, to po prostu antyki. Jakie zalety ma styl vintage? Moda damska w tym stylu jest
Wśród zalet podkreśla się również wyjątkowość rzeczy, dobrą jakość tkanin, które zachowały się przez długi czas, dostępność markowych rzeczy, możliwość znalezienia rzeczy i akcesoriów w przystępnej cenie. Osobną kwestią jest to, jak w praktyce wygląda styl vintage? Moda damska to niewielka liczba elementów, dobrze, jeśli stylizacje są ekstrawaganckie i spektakularne, przez co przyciągają uwagę. Wystarczy jeden lub dwa elementy garderoby, lub dodatki: sukienka vintage, buty, kurtka lub torebka.
Ważne, aby strój pasował do sytuacji i twojej urody. Wybierz rzeczy, które idealnie na ciebie pasują i pasują do twojego rozmiaru. Tylko w tym przypadku oddadzą nastrój i atmosferę tamtych lat, do których należą. Garderoba damska to głównie:
Czym cechuje się męski styl vintage? Ubrania męskie to:
Nie mniej niż odzież, styl vintage definiują akcesoria. W zależności od dekady, w kobiecym looku będzie odpowiedni zalotny kapelusz, okulary w masywnych oprawkach, eleganckie rękawiczki z najlepszej skóry. Przyda się również solidna biżuteria z kamieniami szlachetnymi lub półszlachetnymi. Wskazane są broszki, kolczyki, bransoletki, koraliki i wisiorki. Niektóre można wykorzystać na co dzień inne, uzupełnią wieczorową stylizację. Co zaś przewiduje męskie styl vintage? Ubrania męskie warto uzupełnić zegarkami, biżuterią męską.