Piesze wędrówki to świetny sposób na oderwanie się od miejskiego zgiełku cieszenie się przyrodą i poprawę zdrowia. Należy jednak wiedzieć, jak się ubrać w góry zimą i umieć wybrać ubrania, które będą wygodne, ciepłe i ochronią nas przed złą pogodą.
Teoria ubierania warstwami znana jest od drugiej połowy XX wieku – okresu rozkwitu turystyki pieszej, wspinaczki górskiej i pokrewnych sportów. Obecnie, wraz z wynalezieniem nowoczesnych materiałów technologicznych, zyskała nowy wymiar. Taka odzież w góry powinna składać się z trzech głównych warstw: podstawowej, ocieplającej i zewnętrznej. Każda z nich spełnia swoją funkcję i współdziała z innymi, tworząc optymalny mikroklimat dla organizmu. Ubierając się warstwowo, możesz łatwo regulować temperaturę, zdejmując lub zakładając rzeczy w zależności od pogody i aktywności. Wszystkie trzy warstwy odzieży przydadzą się podczas zimowych wędrówek.
Warstwa podstawowa ma bezpośredni kontakt ze skórą. Ta odzież w góry ma za zadanie odprowadzić wilgoci z ciała, utrzymać skórę w suchości. Pot powstały podczas wysiłku fizycznego, który pozostanie na skórze lub ubraniu, może spowodować wychłodzenie, podrażnienia, a nawet odmrożenia. Dlatego warstwa bazowa powinna być wykonana z materiałów, które szybko schną i nie pochłaniają zapachów.
Popularnymi nowoczesnymi materiałami na warstwę bazową są materiały syntetyczne (poliester, poliamid) i wełna merynosowa. Syntetyki dobrze odprowadzają wilgoć i szybko schną, ale mogą zatrzymywać nieprzyjemne zapachy. Wełna ma również naturalne właściwości antybakteryjne i zatrzymuje ciepło, nawet gdy jest mokra, ale schnie dłużej i jest droższa.
Warstwa izolacyjna tworzy szczelinę powietrzną pomiędzy ciałem a otoczeniem, zatrzymuje ciepło wytwarzane przez ciało i zapobiega jego ucieczce. Ubrania te wykonane są z materiałów, które dobrze zatrzymują powietrze i nie tracą swoich właściwości pod wpływem dużej wilgotności. Warstwa izolacyjna powinna być luźna. Poza sezonem i w chłodne dni należy zabrać ze sobą kilka rzeczy wykonanych z polaru i puchu.
Warstwa zewnętrzna ma kontakt z otoczeniem, chroni nas przed wiatrem, deszczem, śniegiem i innymi zjawiskami atmosferycznymi. Są to ubrania wykonane z wodoodpornych materiałów, które muszą cechować się dobrą oddychalnością.
Poza sezonem w górach nie można obejść się bez kurtki membranowej w połączeniu ze spodniami lub płaszczem przeciwdeszczowym. Na zimową wędrówkę będziesz potrzebować kurtki membranowej z ociepleniem lub kurtki puchowej oraz ocieplanych spodni. Dobrym rozwiązaniem jest kombinezon narciarski z membraną. W mrozy poniżej -10 potrzebne będą grube i obszerne kurtki puchowe. Strój w góry zimowy z membraną to optymalne i najbezpieczniejsze rozwiązanie.
Membrana to cienka warstwa, która umożliwia przepływ powietrza, ale nie pozwala na przedostawanie się wilgoci. Tkaniny membranowe mają różny stopień wodoodporności i oddychalności, mierzony w mm i gramach na metr kwadratowy. Im wyższe te wskaźniki, tym lepsza ochrona przed deszczem, ale gorsza zdolność tkaniny do „oddychania”. Taki strój w góry zimowy może być wykonany z takich tkanin Gore-Tex, Sympatex, eVent i inne.
Wybierając strój na wędrówkę, trzeba wziąć pod uwagę specyfikę warunków pogodowych. Należy przygotować się na nagłe zmiany temperatury, silny wiatr i śnieg. Odzież trekkingowa w góry powinna mieć odpowiednią izolację. Pomoże utrzymać ciepło, tworząc efekt „termosu”. Przy silnym i zimnym wietrze możesz dodać jedną lub więcej izolujących warstw odzieży pod warstwę zewnętrzną.
Odzież trekkingowa w góry powinna być wiatroszczelna oraz wodoodporna - membrana lub kurtka czy płaszcz przeciwdeszczowy ze specjalną impregnacją, lub powłoką, która nie przepuszcza wiatru. Wybierz rzeczy o wystarczającej długości i objętości, aby wszystkie dolne warstwy odzieży były całkowicie zakryte. Zwróć także uwagę na obecność mankietów, paska i kaptura. W pełni zabezpieczą cię przed chłodem.
Spodnie turystyczne nie powinny krępować ruchów. Przymierzając zimowe spodnie trekkingowe - przejdź się, przykucnij, zwróć uwagę na to, aby spodnie nie ciągnęły i nie uciskały. Wybieraj modele, które nie są zbyt obcisłe, aby w chłodne dni móc pod spód założyć bieliznę termoaktywną. Zimowe spodnie trekkingowe mają wysoki stan tak, aby dolna część pleców była zakryta, a pas biodrowy plecaka nie stykał się z otwartymi obszarami ciała. Zwróć uwagę na obecność kieszeni - im więcej, tym więcej przydatnych drobiazgów możesz mieć pod ręką. Wybierając model spodni, należy wziąć pod uwagę buty, z którymi je będziesz nosić.