Jak dbać o swetry i dzianiny jesienią?

image

Odpowiednia pielęgnacja pozwala przedłużyć żywotność produktu, sprawić, że przez długi czas dany element ubioru będzie wyglądać efektownie i zachowa swoje pierwotne właściwości.

Jaka powinna być odpowiednia pielęgnacja swetrów?

Wełnę wytwarza się z sierści zwierzęcej. Z niej wytwarzana jest przędza, tkaniny, wyroby filcowe i filc. Najcieńsze i najmiększe włókna uzyskuje się z puchu zwierzęcego. Z takich włókien wytwarzana jest delikatna tkanina wełniana. Kaszmir i moher produkowane są z wełny koziej, angora z wełny króliczej, a alpaka z wełny lamy. Wyróżnia się następujące rodzaje wełny:

  • Naturalne – wycinane bezpośrednio od zwierząt lub zbierane podczas linienia.
  • Fabryczne - usunięte ze skór zwierzęcych.
  • Odzyskane - otrzymywane przez rozłupywanie kawałków wełny lub skrawków przędzy.

Pielęgnacja swetrów jest stosunkowo prosta, jeśli przestrzegasz kilku zasad. Po pierwsze, rzeczy wełnianych nie należy prać zbyt często, gdyż wełna nie lubi kontaktu z wodą. Nie zaleca się również moczenia produktów. Wełnianego swetra nie należy skręcać, należy go rozłożyć do wyschnięcia na poziomej powierzchni, podkładając ręcznik. Pielęgnacja swetrów polega przede wszystkim na ich właściwym czyszczeniu.

Jak powinno przebiegać właściwe pranie swetrów?

Za idealną temperaturę wody do prania rzeczy wełnianych uważa się 30 stopni. Ważne jest, aby temperatura wody nie zmieniała się podczas procesu prania. Najbardziej wskazane jest ręczne pranie swetrów. Przed praniem sweter należy wywrócić na lewą stronę. Proszek rozcieńcza się wodą, pianę ubija i dopiero potem pierze sweter bez wstępnego namaczania. Do prania wełnianego swetra najlepiej jest używać płynnych detergentów.

Jeżeli niemożliwe jest pranie swetrów ręcznie, można wyprać je w pralce, pamiętając jednak o programie dla tkanin delikatnych. W każdym przypadku temperatura prania nie powinna przekraczać 30 stopni, a detergent powinien być oznaczony jako „do wełny”. Aby sweterek nie rozciągał się podczas suszenia, nie trzeba go skręcać, a jedynie lekko ścisnąć i pozwolić wodzie spłynąć. Gdy woda w większości ścieknie, sweter układa się na ręczniku, który wchłonie pozostałą wilgoć.

Wyroby wełniane należy prasować bardzo rzadko, ale czasami pojawia się taka potrzeba. W takim przypadku powinieneś zastosować się do następujących zaleceń:

  • Prasować dopiero po całkowitym wyschnięciu.
  • Aby uniknąć błyszczących plam, prasuj na lewej stronie przez wilgotną gazę.

Sweter wełniany

Właściwe przechowywanie dzianin jesienią

Kiedy nadchodzi jesień, większość z nas odczuwa potrzebę owinięcia się czymś ciepłym, przytulnym i miękkim. Dzianiny doskonale się do tego nadają. Odzież wykonana z tej tkaniny stała się prawdziwym hitem sezonu. Jednocześnie pielęgnacja i odpowiednie przechowywanie dzianin jesienią jest proste.

Ta tkanina w przeciwieństwie do innych, nie jest spleciona, ale dziana. Pętelki łatwo zmieniają kształt i rozmiar, dzięki czemu wyroby są miękkie, dobrze się rozciągają i nie gniotą. Materiałami wyjściowymi do produkcji dzianin są przędza, nici i ich kombinacje. Jako surowce wykorzystuje się jedwab, len, bawełnę, wełnę i tworzywa sztuczne (lycra, elastan, wiskoza itp.).

Oprócz prania kluczem do zachowania właściwości tkaniny jest właściwe przechowywanie dzianin jesienią. Jednym z częstych błędów, który może doprowadzić do uszkodzenia produktu, jest niewłaściwe sortowanie. Na przykład ważne jest, aby oddzielać ubrania do prania według stopnia zabrudzenia.

Kolejnym błędem jest używanie worków próżniowych do przechowywania. Niewiele osób zwraca uwagę na fakt, że rzeczy powinny być dobrze wentylowane w temperaturze pokojowej. W przeciwnym razie przy braku odpowiedniej wentylacji szybko stracą świeżość, estetyczny wygląd i nienaganny kształt. Dlatego nie zaleca się umieszczania ubrań w worku próżniowym.

Prawidłowe czyszczenie ubrań jesienią

Pielęgnacja dzianiny jest łatwa. Postępuj zgodnie z prostymi zasadami, a materiał nie straci swoich właściwości, ubrania zachowają swój wspaniały, piękny wygląd.

Najczęstszym problemem wyrobów dzianinowych jest pojawienie się mechaceń na przodzie. Istnieją różne przyczyny tego zjawiska. Czasami dzieje się tak z powodu niskiej jakości dzianiny lub dużej ilości materiałów syntetycznych. Jednak najczęstszą przyczyną jest nieprawidłowe czyszczenie ubrań jesienią i pielęgnacja dzianin.

Ubrania z dzianiny lepiej przechowywać złożone, gdyż na wieszaku mogą się rozciągnąć i zdeformować. Stosy w szafie nie powinny być gęste, a same elementy odzieży należy trzymać w czystości. Do przechowywania sezonowego zaleca się stosowanie środków odstraszających mole.

Prawidłowe czyszczenie ubrań jesienią, jeśli chodzi pranie, musi odbywać się w temperaturze wody, nieprzekraczające 40°C. W przeciwnym razie ubrania mogą szybko stracić swój atrakcyjny wygląd. W wysokich temperaturach materiał kurczy się, staje się twardy i matowy. Jednocześnie zaleca się niedopuszczanie do silnego zabrudzenia. Przed praniem wywróć ubrania na lewą stronę, dzięki temu dłużej zachowają swój pierwotny wygląd.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz