Jak się ubrać na bieganie w zimie?

image

Bieganie to obecnie chyba najbardziej popularny rodzaj aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Na biegowy trening każda pogoda jest dobra. Wystarczy odpowiedni strój, aby można było biegać także zimą. Jaki powinien być strój do biegania w zimę?

Strój do biegania w zimę – jak się odpowiednio ubrać?

Osoby, które na okres zimy nie zamierzają zawieszać biegania narażone są na różnego rodzaju zagrożenia. Biegające w zimie osoby narażone są nie tylko na przeziębienie, ale także na bardziej poważne choroby będące skutkiem przewiania czy gwałtownego wychłodzenia organizmu. Wystawione na bezpośrednie działanie mrozu i wiatru części ciała narażone są także na odmrożenia. Szczególnie łatwo można sobie odmrozić palce u rąk i stóp. Wszystkim tym zagrożeniom, na które zimą narażeni są biegacze można oczywiście zapobiegać. Potrzebny jest tylko odpowiedni strój do biegania w zimę oraz odpowiednie buty do biegania zimą. Osoby, które zamierzają zimą biegać powinny ubierać się na cebulkę. W zimie składający się z kilku warstw strój do biegania sprawdzi się najlepiej.

Z ilu warstw powinien składać się strój do biegania w zimie?

Strój do biegania w zimę powinien składać się z trzech przynajmniej warstw. Warstwa pierwsza powinna składać się z bielizny termoaktywnej. Bielizna termiczna to między innymi koszulki z długim i krótkim rękawem oraz legginsy. Bieliznę termoaktywną mogą kupić dla siebie zarówno biegaczki, jak i biegacze. Bielizna termoaktywna nie tylko wchłania wilgoć, ale także odprowadza ją na zewnątrz. Dzięki temu podczas treningu ciało może pozostać suche. Bielizna to część garderoby, które mocno przylega do ciała. Aby nie powodowała podczas treningu bolesnych otarć, powinna być bezszwowa. Co ważne, odpowiednio dobrana bielizna termoaktywna sprawdzi się nie tylko podczas zimowego treningu. Drugą warstwę powinna stanowić bluza do biegania zimą. Bluzy przeznaczone do biegania wykonywane są z nowoczesnych, zaawansowanych technicznie tkanin. Dzięki temu każda bluza do biegania zimą doskonale odprowadza wilgoć i pomaga w zachowaniu optymalnej temperatury ciała.

Dobra bluza do biegania zimą jest zaprojektowana w taki sposób, aby można ją było wykorzystać także podczas innego treningu na świeżym powietrzu. Ostatnią warstwę powinna stanowić kurtka. Kurtka do biegania zimą powinna chronić przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi: wiatrem, deszczem, śniegiem. Ponadto powinna być wykonana z materiałów, które będą wspierały właściwości charakterystyczne dla warstw stroju, które znajdują się bliżej ciała. W tym charakterze doskonale sprawdzi się kurtka do biegania softshell. Kurtka ta odznacza się wysoką oddychalnością. Jednocześnie jest bardzo lekka. Pierwotnie kurtki softshell miały za zadanie jedynie chronić przed wiatrem. Obecnie w sprzedaży dostępne są także kurtki softshell z warstwą ocieplającą. W kurtkach tych można więc biegać zimą. Wśród kurtek odpowiednich do biegania zimą są także kurtki typu hardshell idealnie chroniące przed wilgocią. Wszystkie kurtki do biegania zimą zapewniają nie tylko ciepło, ale także swobodę ruchów.

Strój do biegania w zimę

Jakie buty do biegania zimą?

Odpowiednie buty do biegania w zimie są równie ważne, co odpowiedni strój do biegania. Buty do biegania w zimie nie tylko muszą zapewnić stopom ciepło. Powinny chronić je także przemoczeniem. Nie zapominajmy, że podłoże po którym biegamy może być wyślizgane. Co więcej, pod warstwą świeżego puchu może kryć się lód. Upadek na takim podłożu dla biegaczki czy biegacza może mieć bardzo przykre konsekwencje. Buty do biegania w zimie powinny więc mieć gruba podeszwę z agresywnym bieżnikiem. Obuwie do biegania zimą często posiada też specjalne kolce. Tego typu obuwie najlepiej sprawdza się podczas biegów po leśnych ścieżkach czy parkowych alejkach. Podczas biegania po asfalcie jest bowiem mało wygodne.

Akcesoria, które są niezbędne podczas biegania zimą

Strój do  biegania w zimie to nie tylko bielizna termoaktywna, bluzy, kurtki i buty. Nie można zapominać także o drobnych elementach ubioru, które sprawiają, że trening jest bardziej komfortowy. Każda biegaczka i biegacz powinni zadbać o to, aby w ich szafie znalazły się także rękawiczki do biegania i czapka. Alternatywą dla czapki może być chusta. Przydatna może okazać się także opaska, maska do biegania oraz komin. Osoby, które biegają o zmierzchu powinny zwrócić uwagę czy na kurtce i spodniach do biegania znajdują się elementy odblaskowe. Przydatna może okazać się także latarka czołówka. Skompletowanie zestawu do biegania zimą nie jest dzisiaj trudne.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz